Gondozás
A karácsonyikaktusz főleg virágpompában igen reprezentatív megjelenésű, a gondozást gazdag virágzással megháláló, könnyen tartható szobakaktusz. Viszonylag kevés figyelemráfordítást igényel ahhoz, hogy a megfelelő időben virágozzon. A bimbók megjelenése után a virágnyílást időzíteni is tudjuk. Ha siettetni óhajtjuk a virágzást, jóval melegebb, ha pedig késeltetni és megnyújtani akarjuk, kissé hűvösebb, de 10-12 C foknál nem hidegebb és világos helyre tegyük a növényeket.
A virágzási időszak elején, sőt már a bimbók megjelenése előtt is minél több természetes fényt kapjon, mivel fényigényes. Hőigényének a szobahőmérséklet (23-24 C fok) megfelel. A fiatal növényeket évente, az idősebbeket 3-5 évente kell átültetni. Amennyiben újra kell ültetni, a tavasz közepe-vége a megfelelő időszak rá. Az átültetéshez 5,5-7,0 pH értékű, ásványi anyagokban szegény, viszont humuszban gazdag virágföldet használjunk. Tapasztalatom szerint a szokásos kaktuszföld önmagában nem alkalmas, dúsítani kell tőzeggel és érett marhatrágyával oly mértékben, hogy laza szerkezetű maradjon. Átültetés előtti évben heti egy alkalommal kaktusztápoldattal is segíthetjük a dús virágképődést.
A növényt a számára hosszú és megerőltető virágzási ciklus után, február-március hónapokban pihentetni kell a folyamatosan csökkentett vízadagokkal, a tápoldatozás megszüntetésével és viszonylag hűvösebb helyre történő átköltöztetéssel. A tavaszi fejlődés megindulása előtt érdemes a hajtásokat kissé visszavágni, így várhatóan erőteljesebben fejlődik és virágzik.
A levágott hajtások, szártagok dugványoknak használhatók. A fejlődési időszakban, április-május-június hónapokban és ősszel sok tápanyagot igényelnek, a számára optimális hőmérséklet 26 C fok, ilyen feltételek mellett fokozottan öntözhetünk és tápoldatozhatunk. A szárak végén megjelenő új hajtások képződésével ezt a folyamatot figyelemmel kísérhetjük. Július-augusztus hónapokban újra pihentessük a növényünket, kitehetjük a szabadba is meleg, de tűző napfénytől védett félárnyékos helyre (télen azonban nagyon kedveli a közvetlen napfényt).
Ilyenkor természetes módon kap esővizet, öntözni nem szükséges. Nyáron, aszályos időben legfeljebb havi egy alkalommal viszont szükséges öntözni lehetőleg esővízzel, utána a talajnak fokozatosan meg kell száradnia, mielőtt újra öntöznénk, de a kiszáradást és a következményeként fellépő fonnyadást kerüljük el.
Teleltetés:
Nálam egy verandaablakban, viszonylag állandó fény és alacsony hőmérséklet mellett telenek a bimbóképződésig.
Szeptembertől a bimbóképződésig (kb. november közepéig), mivel rövidnappalos növény, napi 10 órán át tartsuk sötétben és viszonylag hűvös hőmérsékleten, mert csak ezek a feltételek stimulálják a virágzási hajlamot. Az őszi napéjegyenlőségtől rövidülő napok, és a fokozatos hőmérséklet-csökkenés együttesen idézi elő a növény virágzását. Ha ez természetes módon nem biztosítható, papírkartonnal vagy fekete fóliával fedjük le, hogy a bimbók zavartalanul fejlődhessenek. Ha már a bimbók fele nagyságban kifejlődtek, abban az időszakban már ne mozgassuk (ha ez elkerülhetetlen ugyanoda és az eredeti pozícióba helyezzük vissza). Elegendő nedvességet kapjon, sőt, naponta akár többször is permetezhetjük, ha meleg vagy túl száraz levegőjű helységben van, mert ellenkező esetben a bimbókat lerúghatja. Ugyanezt tápanyaghiány, elsősorban foszfor és kálium hiánya is előidézheti. 10-12 C foknál nem hűvösebb, enyhén szellős helyen, közvetlen napfénytől távol legyen, hogy a pihenését és a virágképződését ne zavarja semmi.
Mindig vegyük figyelembe, hogy nem szereti a túl száraz levegőt, a huzatot, a nagy hőingadozást és az egyéb változó körülményeket. Amikor az új hajtásvégeken november-december körül újra megjelennek a bimbók, 14-16 C fok már elegendő. Ekkor az egész virágzási ciklus kezdődik elölről, amely december-januárban, akár több hullámban is végbemehet.
A bimbóképződéstől a virágzás csúcspontjáig a vízadagokat és a tápoldatozást folyamatosan fokozzuk, de az aláhelyezett tálkában ne pangjon, ne tocsogjon a víz, a túlöntözésre kirohadhat, inkább szomjazzon!
Tehát a virágzási ciklus alatt folyamatos nedvesen kell a földet tartani, de az elvirágzás után pár hónapig vissza kell fogni az öntözést. Ha túlöntözzük a kaktuszokat, a gyökérrészen és az idősebb szárrészeken esetleg mégis rothadási folyamat indulhat el. Ilyen esetben már ritkán menthető meg, de az egészséges szártagok dugványként meggyökereztethetők, és új növény nevelhető belőlük.