Ország:növények
Törzs:zárvatermők
Osztály:kétszikűek
Rend:szegfűvirágúak
Család:kaktuszfélék
Alcsalád:valódi kaktuszok
Nemzetségcsoport:Rhipsalidea
Nemzetség:Schlumbergera
A következő 6 alapfaj létezik, a ma kapható hibrideket 4 -ből állítják elő.(aláhúzottak)
Az alábbi hibrideket keresztezéssel állították elő:
1.Schlumbergera buckleyi
Az általunk hagyományos karácsonyi kaktuszként ismert növény , a Schlumbergera buckleyi is hibrid, a Schl.russelliana és Schl. truncata keresztzéséből jött létre.
A Schl.buckleyi termése.
2.Schlumbergera exotica
Újabban kapni lehet a 3 szártagélű fajtát, a Schl. exoticát(Schl.truncata és Schl. opuntionides hibridje)nem rendelkezik természetes előfordulással.
A ciklámenszínű virágok nagysága és felépítése nagyban hasonlít a Schl. truncatara , azonban a szirmok kevésbé hajlanak vissza, valamint a sziromlevelek töve és csúcsa között nem tapasztalható színárnyalat-változás. A pollen rózsaszínű. A pericarpium enyhén bordázott.
3.Queens hibridek:
A hibridet először a faj felfedezője, Beatrix Orssich hozta létre.
A Queens hibrideket 2 csoportba lehet sorolni,
1.Schl. reginae
(Schlumbergera orssichiana x S. truncata keresztezéséből)
2. Schl. eprica
(Schlumbergera orssichiana x S. russelliana keresztezéséből)
Hibridek:
Az első hibrid 1978-ban jelent meg az Egyesült Királyságban. Jelenleg mintegy 100 Queens hibrid neve ismert. Ezek mind lassú növekedésűek nehezebben nőnek,
4.Dancer hibridek:
Ezek a Schlumbergerák csak nagyon rövid ideje kaphatók
5.Thor hibridek
A dán cég hibridjei (Thoruplund) már rég óta kaphatók a kereskedelemben is, Thor fantázianév alatt.
Hollandiában Frank Süpplie foglalkozik nemesítéssel, keresztezéssel, állít elő hibrideket, mint pl:Eternax, Ice Dancer,
Nézzük az egyes alapfajok jellemzését:
1.Schlumbergera russeliana
Schlumbergera Russeliana egy epiphyta, fán lakó növény , gazdagon elágazó hajtásokkal. A szártag ovális, hosszúkás , 1-3,8 cm hosszú és 0,8-2 cm széles.Az areolákban egy vagy két sörte található.
A lelógó, harang alakú kis rózsaszín virágok sugarasan szimmetrikusak. Ők legfeljebb 5 cm hosszúak, és eléri 3-4 cm átmérőt. Az alig látható virág cső azt a benyomást kelti, mintha két virág egymásbe lenne dugva..
Az enyhén lapított gömb alakú gyümölcs színe zöldessárga színű
Schlumbergera Russeliana elterjedt Brazíliában , Rio de Janeiro környékén, 1400-2100 méter magasságokban.
Az első megnevezését Epiphyllum russellianum 1839-ben William Jackson Hooker tette közzé, majd Nathaniel Lord Britton és Joseph Nelson Rose 1913-ben sorolta be aSchlumbergera nemzetségbe .
2.Schlumbergera kautsky
Schlumbergera kautskyi szártagja. fényes, sötétzöld, 2,2-4 cm hosszú 1,4 és 2,5 cm széles az areolát rövid barna gyapjas szőr borítja.
A virágok ciklámen színűek, legfeljebb 5 cm hosszúak, átmérője elérheti a 2,7 centimétert. A perikarpell(a szirmok alatti kiszélesedő rész ,amelyben a magház található) vöröses zöld, az érett termés sárgászöld színű és négyszögletes.
Schlumbergera kautskyi széles körben elterjedt a brazíliai Espirito Santo államban, tengerszint feletti magassága 900-1.300 méter. Az első leírását Schlumbergera truncata subsp. kautskyi tette közzé 1991-ben és még abban az évben önálló faji rangra emelkedett.
Schlumbergera kautskyi a IUCN Vörös Listáján fenn van, a "Veszélyeztetett (EN), azaz erősen veszélyeztetett fajok listáján
3.Schlumbergera microsphaerica
Schlumbergera microsphaerica is epiphita, gazdagon elágazó hajtásokkal. A szártagok a 1,5-6 cm hosszúak . Az areolák, amelyek vagy kopaszak, vagy akár 15 barna vagy barnás színű 1-5 milliméter hosszú sörtések.
A lelógó, többé-kevésbé sugarasan szimmetrikus virágok a zygomorphak,fehértől a fuksziaprosig terjedhet. A belső Blütenhüllblätter nőttek egy 1,5 centiméter hosszú, virágos cső. A vöröses barna perikarpell kissé ötszögletű.
A termése zöld.
Schlumbergera microsphaerica széles körben elterjedt a brazil állam Rio de Janeiro magasságokban 2200-2780 méteren..
Az első megnevezése a Cereus microsphaericus ,melyet1890-ben Karl Moritz Schumann adott.Paul V. Heath 1992-ben a Schlumbergera nemzetségbe sorolta és megkülönböztetésére alkalmazta az alábbi altípusok:
* Schlumbergera microsphaerica subsp. microsphaerica
* Schlumbergera microsphaerica subsp. Candida -
A Schlumbergera microsphaerica a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján van.
4.Schlumbergera opuntionides
Schlumbergera opuntioides epiphyta, gazdagon elágazó hajtások, és akár 1,2 méter magas csoportok is alkot idősebb korban.A szártagon sok areola van, ahonnan a merev tüskék állnak ki, számuk 5-től 80 , puha és kemény ,de néha hiányzik.
A virágok zygomorphak, ezek többé-kevésbé lila, vagy rózsaszínűek, legfeljebb 6 cm hosszúak, átmérője elérheti a 4,5 centimétert. A perikarpell az ötélű, a termés gömb alakú, és négy-vagy ötszögletű és zöld.
Schlumbergera opuntioides széles körben elterjedt a brazil államot Rio de Janeiro, Sao Paulo és Minas Gerais. Az első megnevezését, Epiphyllum opuntioides , 1905-ben Albert Löfgren (1854-1918) és Per Düsen, Karl Hjalmar (1855-1926)tette közzé,David Richard Hunt pedig 1969-ben e nemzetségbe sorolta.
Schlumbergera opuntioides a IUCN Vörös Listáján ,mint "Mérsékelten veszélyeztetett (NT)fajt tartják számon.
5.Schlumbergera orssichiana
Formájában a klasszikus karácsonyi kaktuszra emlékezetnek, de annál nagyobb,szélesre nyíló a virágú.
Elterjedése Sao Paulo és Rio de Janeiro államok; Serra da Bocaina and Serra do Mar, epifitikus( az atlanti erdőkben, hozzávetőlegesen 1000-1300 m magasságban találhatók).
Habitusa lecsüngő, lapított szártagjai megnyúlt terminális areolában végződnek. A fogazott szártagok nagyok mindkét élükön 2-3 erős foggal, areolákkal a hónaljukban. A szegmensek élei gyakran vöröses árnyalatúak és valamelyest hullámosak.
A genus más fajaival szemben a szirmok sohasem fordulnak ki teljesen, a bibe és a porzók nem nyúlnak túl a szirmokon. A szirmok tövükön összeforrva tölcsért képeznek, mely mindössze 10 mm hosszú.
6.Schlumbergera truncata
A Schlumbergera truncata faj kertészeti változatai révén az egyik legnagyobb mennyiségben szaporított, a karácsonyi kaktuszok legismertebb típusát képviseli. Rengeteg kertészeti változata virágaik színében, méretében és szirmaik visszahajlásának mértékében különböznek egymástól, a fehértől a sárgán és a rózsaszínen át a mélyvörösig minden árnyalatban, illetve azok kombinációjában léteznek változatai. Vad alakjának is változó a virágszíne, leggyakrabban vörös, de előfordulnak lila és fehér virágú.
Termesztésbe először Edwards vonta 1818-ban, Angliában elsőként 1822-ben virágzott, azóta karácsonyi kaktuszk néven széles körben elterjedt a kertkultúrában,
a Schl. russelliana fajjal alkotott hibridje aSchl. buckley a korábban elterjedtebb volt nála, mert nagyobb ellenállóságot tanúsít a termesztési hibákkal szemben. A Schl. orssichiana fajjal alkotott hibridje a Schl. reginea is számos kertészeti változat kiindulási anyagaként szolgált (Queen-hibridek); legújabban a schl. opuntionides fajjal képzett mesterséges hibridjét a Schl. exoticát is termesztésbe vonták.
Az általam közölt növények többsége is ebbe a fajba( a Schl. truncata)tartozik.
Jellemzően felismerhető a szártagok formájáról, mely lapított és csúcsosan vállas.
A Schl. truncata termése.
Felhasznált irodalom:Wapedia, Wikipedia, epric stichting .com